Deváťáci na konci dubna navštívili Národní zemědělské muzeum a jeho program Voda v krajině. Co nového se dozvěděli a co všechno si mohli i na vlastní kůži vyzkoušet? Čtěte níže!

Lektorovaný program „Voda v krajině“ nám navazoval na výuku přírodopisu, kde jsme nedávno probrali celou hydrosféru. Zopakovali jsme si, proč je voda pro život na Zemi tak důležitá, jak funguje koloběh vody nebo čím člověk vodní zdroje ohrožuje. Nově jsme se například dozvěděli, co je to vodní stopa. Některá čísla nás dost překvapila – třeba na výrobu jednoho hovězího steaku je v celém procesu spotřebováno více než 1500 litrů vody! V expozici jsme viděli, jakou sílu voda má – ať už při simulaci vodního víru, nebo v modelu vodních elektráren. Na závěr jsme si pak vyzkoušeli, jak těžké barely s vodou musí několik kilometrů děti v Keni tahat každý den v oblastech, kde je nedostatek pitné vody.
Po lektorovaném programu jsme měli ještě čas, proto jsme prošli i další expozice – například rybářství. Zájemci si mohli nejenom vyzkoušet kalhoty používané při výlovech rybníků. Porovnat se mohli také svou výškou a váhou s nejrůznějšími zástupci ryb. Podívali jsme se i na střechu zemědělského muzea, odkud byl krásný výhled na Pražský hrad. Bylo však hodně větrno, proto jsme se pokochali výhledem, udělali pár fotek a pak jsme se běželi zase schovat.
A co by to bylo za návštěvu zemědělského muzea, kdybychom minuli zemědělské stroje a neviděli jsme i nějaká zvířata. Proto jsme na závěr zavítali do expozice traktorů. A kdo ví, možná se v někom i probudily geny traktoristů, protože o posezení na strojích byl celkem zájem!:) Komu to šlo nejvíc, koukněte v galerii! A pro zájemce byl k dispozici funkční model bagru nebo simulátor jízdy traktorem! Na závěr si někteří ještě zkusili pochytat pár slepic na dvorku a pak už jsme se po příjemně stráveném dni vypravili zpátky do školy:)

Barbora Štambergová