První říjnový týden strávila skupina 46 žáků ze 7. - 9. ročníku v severní Anglii na studijně-poznávacím pobytu. A měli se opravdu báječně!

Celé dobrodružství začalo odjezdem od školy na svatého Václava odpoledne. Celou výpravu tvořili jak mazáci z devítky, kteří už se vypravili počtvrté (díky za věrnost!), tak nováčci z obou sedmiček. Cesta tam byla "zpříjemněna" divokou plavbou přes La Manche, která zhruba 15 účastníkům dala pořádně zabrat (se vším všudy...). V neděli ráno jsme se octli v Londýně a zahájili první den v Anglii procházkou za typického anglického deště. Viděli jsme Greenwichský park a navštívili Madamme Tussaud´s Museum (voskové figuríny). Přišel čas na první nákup na londýnské Oxford Street (peníze lítaly vzduchem!). V Londýně jsme strávili jednu noc v hostitelských rodinách.

V pondělí 30. 9. ráno jsme se vypravili na pětihodinovou cestu do cílové destinace, tedy do vikingského města York. V Yorku nás zaskočilo velmi chladné počasí (dokonce i místní říkali, že je opravdu zima). Po prohlídce města (katedrála - druhá největší v Anglii a vikingské muzeum) se všichni setkali se svými hostitelskými rodinami, u nichž strávili následujících pět nocí. Hostitelské rodiny se o své svěřence starali - kromě noclehu jim poskytovali také snídaně (typické britské - toast s máslem a marmeládou a různé druhy kornflejků s mlékem) a večeře (také typické - tedy nejčastěji mražené...) a také obědové balíčky. Britské domácnosti jsou chladnější než jsme zvyklí, natož v té zimě, která v Yorku byla...

Od druhého dne v Yorku probíhaly dny následovně: dopoledne všichni zdokonalovali svou angličtinu v místní jazykové škole pro cizince na kurzu s rodilými mluvčími. Pilovali slovní zásobu, schopnost konverzovat a samozřejmě porozumění. Odpoledne byla věnována výletům do blízkého okolí, první den to bylo panské sídlo Castle Howard.

Ve středu jsme se mohli kochat krásnou severoanglickou přírodou, když jsme se prošli po útesech až do města Whitby (pozor, odtud prý pochází Drákula!), a když jsme cestou zpět projížděli rozlehlými vřesovišti v národním parku. Kdo neměl čepici a šálu, tak hořce litoval - k chladnu se přidal také velmi silný vítr. Výhledy ale byly dechberoucí!

Čtvrteční výlet patřil magii a pověstem, podívali jsme se do rodiště dávné čarodějnice jménem Mother Shipton. Ta prý viděla do budoucnosti. Zde jsme si nechali splnit přání - někteří zatlučením mince do speciálního stromu, jiný namočením ruky do vody s vysokým obsahem minerálů (tak vysokým, že zkaměňuje předměty - snad ne i ruce...). V městečku Knaresborough se také našla příležitost k ochutnání britské speciality - tradičního fish&chips.

Poslední den na severu se po ukončení jazykového kurzu konal výlet do sídla Fountain´s Abbey, kde jsou rozsáhlé ruiny dávného opatství. Po procházce se na přání skupiny odehrál poslední nákupní rozchod v Yorku, kde se cílem většiny stal Poundland á la české obchody "vše za třicet".

V sobotu jsme opustili své adoptivní rodiny a vyrazili na druhý jednodenní trip Londýnem. Věděli jsme, že to bude náročné... Ale viděli jsme toho opravdu hodně! Začali jsme v úžasném British Science Museum a pokračovali pěší procházkou přes následující památky: Buckingham Palace, pod lešením schované budovy parlamentu a Big Ben, Trafalgarské náměstí, St James Park plný drzých veverek, Lester Square (tam jsme dokonce potkali průvod zombie!!!) a Covent Garden až k nástupišti na loďku. S Londýnem jsme se totiž loučili z řeky, asi hodinovou projížďkou po Temži (během plavby se daly pořídit skvělé fotky Tower Bridge). Do autobusu jsme se dokodrcali totálně znavení a čekala nás cesta domů.

"Pobyt se vydařil skvěle. S chováním účastníků jsem byla moc spokojená: všichni chodili včas, uměli vyřešit problémové situace a chovali se zodpovědně. Děkuji pí uč. Bernatové za pomoc s organizací a doprovod skupiny a p. uč. Svobodovi také za doprovod. Děkuji také úžasné a profesionální průvodkyni Lence, která nás protáhla všude možně. Poděkování zaslouží i řidiči Jirka a Zdeněk, že to s námi vydrželi. Zúčastněným dětem přeji mnoho úspěchů a málo studu při studiu a používání angličtiny nejen doma, ale i ve světě. Lepší rozloučení se školou jsem si nemohla přát!"

Kristýna Matějíčková