První říjnový týden strávila skupina 46 žáků ze 7. - 9. ročníku v severní Anglii na studijně-poznávacím pobytu. A měli se opravdu báječně!

Celé dobrodružství začalo odjezdem od školy na svatého Václava odpoledne. Celou výpravu tvořili jak mazáci z devítky, kteří už se vypravili počtvrté (díky za věrnost!), tak nováčci z obou sedmiček. Cesta tam byla "zpříjemněna" divokou plavbou přes La Manche, která zhruba 15 účastníkům dala pořádně zabrat (se vším všudy...). V neděli ráno jsme se octli v Londýně a zahájili první den v Anglii procházkou za typického anglického deště. Viděli jsme Greenwichský park a navštívili Madamme Tussaud´s Museum (voskové figuríny). Přišel čas na první nákup na londýnské Oxford Street (peníze lítaly vzduchem!). V Londýně jsme strávili jednu noc v hostitelských rodinách.

{gallery}/2019-2020/2019_09_29_Anglie1{/gallery}

V pondělí 30. 9. ráno jsme se vypravili na pětihodinovou cestu do cílové destinace, tedy do vikingského města York. V Yorku nás zaskočilo velmi chladné počasí (dokonce i místní říkali, že je opravdu zima). Po prohlídce města (katedrála - druhá největší v Anglii a vikingské muzeum) se všichni setkali se svými hostitelskými rodinami, u nichž strávili následujících pět nocí. Hostitelské rodiny se o své svěřence starali - kromě noclehu jim poskytovali také snídaně (typické britské - toast s máslem a marmeládou a různé druhy kornflejků s mlékem) a večeře (také typické - tedy nejčastěji mražené...) a také obědové balíčky. Britské domácnosti jsou chladnější než jsme zvyklí, natož v té zimě, která v Yorku byla...

{gallery}/2019-2020/2019_09_30_Anglie2{/gallery}

Od druhého dne v Yorku probíhaly dny následovně: dopoledne všichni zdokonalovali svou angličtinu v místní jazykové škole pro cizince na kurzu s rodilými mluvčími. Pilovali slovní zásobu, schopnost konverzovat a samozřejmě porozumění. Odpoledne byla věnována výletům do blízkého okolí, první den to bylo panské sídlo Castle Howard.

{gallery}/2019-2020/2019_10_01_Anglie3{/gallery}

Ve středu jsme se mohli kochat krásnou severoanglickou přírodou, když jsme se prošli po útesech až do města Whitby (pozor, odtud prý pochází Drákula!), a když jsme cestou zpět projížděli rozlehlými vřesovišti v národním parku. Kdo neměl čepici a šálu, tak hořce litoval - k chladnu se přidal také velmi silný vítr. Výhledy ale byly dechberoucí!

{gallery}/2019-2020/2019_10_02_Anglie4{/gallery}

Čtvrteční výlet patřil magii a pověstem, podívali jsme se do rodiště dávné čarodějnice jménem Mother Shipton. Ta prý viděla do budoucnosti. Zde jsme si nechali splnit přání - někteří zatlučením mince do speciálního stromu, jiný namočením ruky do vody s vysokým obsahem minerálů (tak vysokým, že zkaměňuje předměty - snad ne i ruce...). V městečku Knaresborough se také našla příležitost k ochutnání britské speciality - tradičního fish&chips.

{gallery}/2019-2020/2019_10_03_Anglie5{/gallery}

Poslední den na severu se po ukončení jazykového kurzu konal výlet do sídla Fountain´s Abbey, kde jsou rozsáhlé ruiny dávného opatství. Po procházce se na přání skupiny odehrál poslední nákupní rozchod v Yorku, kde se cílem většiny stal Poundland á la české obchody "vše za třicet".

{gallery}/2019-2020/2019_10_04_Anglie6{/gallery}

V sobotu jsme opustili své adoptivní rodiny a vyrazili na druhý jednodenní trip Londýnem. Věděli jsme, že to bude náročné... Ale viděli jsme toho opravdu hodně! Začali jsme v úžasném British Science Museum a pokračovali pěší procházkou přes následující památky: Buckingham Palace, pod lešením schované budovy parlamentu a Big Ben, Trafalgarské náměstí, St James Park plný drzých veverek, Lester Square (tam jsme dokonce potkali průvod zombie!!!) a Covent Garden až k nástupišti na loďku. S Londýnem jsme se totiž loučili z řeky, asi hodinovou projížďkou po Temži (během plavby se daly pořídit skvělé fotky Tower Bridge). Do autobusu jsme se dokodrcali totálně znavení a čekala nás cesta domů.

{gallery}/2019-2020/2019_10_05_Anglie7{/gallery}

"Pobyt se vydařil skvěle. S chováním účastníků jsem byla moc spokojená: všichni chodili včas, uměli vyřešit problémové situace a chovali se zodpovědně. Děkuji pí uč. Bernatové za pomoc s organizací a doprovod skupiny a p. uč. Svobodovi také za doprovod. Děkuji také úžasné a profesionální průvodkyni Lence, která nás protáhla všude možně. Poděkování zaslouží i řidiči Jirka a Zdeněk, že to s námi vydrželi. Zúčastněným dětem přeji mnoho úspěchů a málo studu při studiu a používání angličtiny nejen doma, ale i ve světě. Lepší rozloučení se školou jsem si nemohla přát!"

Kristýna Matějíčková