Ve dnech 3. a 4. 6. jsme se s žáky šestých tříd vypravili na exkurzi do Modřanské rokle. Naším hlavním cílem bylo důkladné prozkoumání fauny Libušského potoka, a to především drobných živočichů žijících v tomto vodním toku.

Na „lov“ jsme se vybavili sítky, cedníky a určovacími klíči, které nám pomáhali v identifikaci všeho, co se nám podařilo odchytit. Počasí nám přálo a proto nás ani příliš netrápilo, že jsme sem tam šlápli v zápalu boje do potoka i s teniskou na noze, nebo se po dně rovnou prošli. A jaké úlovky na nás čekaly? Nejčastěji jsme viděli blešivce, larvy hmyzu a různé druhy pijavek. O něco vzácnějším úlovkem potom byli chrostíci, kteří si stavěli domečky z klacíků, písku, kamínků a vůbec všeho, co kolem sebe našli a jejichž lov se tímto stával ještě o něco zábavnější. Ti nejšikovnější z nás potom ve svých odchytových krabičkách měli i potápníky.
Kromě výše zmíněných živočichů jsme ovšem cestou viděli i další přírodní krásy. Mohli jsme si poslechnout žabí píseň u nově vybudovaného rybníka, pozorovat drobné rybky, nebo si užívat klidnou atmosféru Modřanské rokle, která nám v parném dni nabízela příjemný stín.

{gallery}/2018-2019/2019_06_03_cedniky6B{/gallery}

A jak se nám to vlastně líbilo? Co nás v průběhu exkurze nejvíce zaujalo, či překvapilo?

„Zaujalo mě, kolik živočichů se dá v potoce nalézt.“
„Bylo to super, nevěděla jsem, že je v potoce tolik života.“
„Překvapilo mě, že mě to bavilo.“
„Líbilo se mi, že jsme byli v přírodě.“

{gallery}/2018-2019/2019_06_03_cedniky6A{/gallery}

Zuzana Bártlová a Barbora Štambergová

vyučující Př