[sigplus] Critical error: Image gallery folder 2018-2019/2019_02_25_HM8 is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Návštěva Hrdličkova muzea se změnila v detektivní dobrodružství.

 

Během pondělního dopoledne se osmáci učili o člověku netradiční metodou. Vyrazili do Hrdličkova muzea, kde si zahráli na detektivy.

Na stůl dostali hromadu kostí a jejich úkolem bylo zjistit co nejvíce informací o oběti předpokládaného zločinu. Měli zjistit počet obětí (podle počtu kostí), důvod úmrtí (podle zranění na kostech), pohlaví a věk oběti (podle tvaru lebky a pánve). Ujasnili si přitom, jak vypadá celá lidská kostra, jak do sebe jednotlivé kosti zapadají a v jaké jsou pozici.

V další části programu měli žáci možnost prohlédnout si kosti deformované nemocemi či zraněními. Jednalo se o skutečné středověké kosti, což zážitek ještě umocňovalo. Poslední částí programu byla komentovaná prohlídka expozice muzeu. Ta sice není rozsáhlá, ale ukrývá spoustu ojedinělých exponátů. Vysvětlili jsme si vývoj člověk od společného předka s lidoopi a porovnali jednotlivé změny na lebkách, ke kterým docházelo v průběhu vývoje. Kromě toho jsme třeba na kostře gorily hledali místa zranění, popsali jsme si význam a oblibu trepanace lebek a u vystavených mumií jsme si vysvětlili, jaké jsou všechny možnosti mumifikace.

Z prohlídky jsme odcházeli nadšeni. Muzeum a jeho exponáty výborně doplnili učivo přírodopisu osmého ročníku, kde se žáci právě o kostře člověka učili.

Tomáš Svoboda   

{gallery}/2018-2019/2019_02_25_HM8{/gallery}