Osmáci a deváťáci prošli poslední únorový den workshopem #prsakoule, který k nám do školy přivezla nezisková organizace Loono. Během něj se naučili, jak provádět účinnou prevenci nádorů reprodukční soustavy prostřednictvím samovyšetření v duchu hesla kampaně SAHÁM SI NA NĚ KAŽDÝ MĚSÍC. Jak se sahá správně se učili na modelech prsou a varlat.

Tento zajímavý a originální projekt upozorňuje na důležitost prevence a zároveň na to, že prevence rakoviny varlat a prsou spočívá "pouze" ve správně provedených dotycích jednou za měsíc. Bylo vyzkoumáno, že muži se svých varlat dotknou 369x za měsíc, zatímco ženy si na prsa sáhnou za tu samou dobu 167x. Lektorky Andrea a Ester nám kromě čísel a mnoha zajímavých informací přinesly i tipy na to, jak na sebe sahat správně, což si většina osmáků a deváťáků také vyzkoušela. V modelu prsou i ve dvou párech umělých varlat se nacházely bulky, které při nahmatání mohou signalizovat nádorové oněmocnění.

Během workshopu se probírala rovněž preventivní léčebná péče a anatomie rozmnožovací soustavy muže a ženy, což zejména v osmé třídě vhodně doplnilo učivo výchovy ke zdraví. Účastníci byli upozorněni také na nebezpečného "doktora Googla" a vyzváni k tomu, aby svému tělu věnovali dostatek pozornosti, pravidelně se na něj dívali, sahali a naslouchali mu. Součástí workshopu byly také obecné informace o rakovině včetně příznaků.

Počáteční ostych rychle povolil zejména v osmičce, kde se horlivými dobrovolníky na prohmatání prsou a koulí stali Tonda a Tobiáš. Ostatní nezůstali pozadu. Mezi deváťáky s lektorkami spolupracovali Filip, Fanda a dobrovolnicí se stala Eliška. Všem aktivním žákům děkuji. Jak se jim vedlo se podívejte ve fotogalerii.

 

Poděkování patří také lektorkám Andree a Ester za realizaci workshopu a celé neziskovce Loono za perfektní nápad!

Kristýna Matějíčková