V pondělí odpoledne proběhlo školní kolo recitační soutěže s názvem Pražské poetické setkání 2017.

Recitace je velmi žádoucí aktivitou, protože učí děti porozumět čtenému textu a vede také ke zlepšování mluveného projevu. Proto jsme letos uspořádali ve všech třídách třídní recitační kola. Text je nejdříve nutné pozorně přečíst a pochopit, o čem vypráví. Následně se recitátoři snaží myšlenky textu přednést. Je nutné pracovat s pauzami a důrazem, silou hlasu a správnou intonací. Děti se také učí zvládat trému a vystupovat před větší skupinou diváků. Důležitou složkou recitace je naslouchání spolužákům a rozvoj hodnocení a sebehodnocení.

 

První ročník našeho školního kola mile překvapil velmi kvalitními výkony soutěžících. Porota ve složení Lenka Bernatová, Šárka Peková, Kateřina Šmídová a Lucie Tetivová neměla rozhodování vůbec lehké.

 

V 1. kategorii (2. a 3. třídy) zvítězil Jakub P. ze 3. A, který nás velmi pobavil svým bravurně zvládnutým textem Zabijačka v Kotěhůlkách od Josefa Bruknera. Na druhém místě skončila Lucinka N. z druhé třídy se svým Trpaslíkem od J.V. Sládka a třetí místo si zasloužil svým výkonem Viktor T. ze 3. A (Krista Bendová- O Drakovi).

Ve 2. kategorii (4. a 5. třídy) měla porota rozhodování opravdu složité. Nakonec těsně zvítězila Viktorie S. ze  4.B s velmi propracovaným a výborně procítěným úryvkem z knihy Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové, druhá skončila Laura P. ze 4.A, která porotu zaujala především velmi výrazným projevem a skvěle zvládnutou humornou stránkou nonsensové básně Uši od Emanuela Frynty . O třetím místě porota dlouho diskutovala a nakonec se rozhodla udělit hned dvě- Dominikovi B. ze 4. B (úryvek z Malého prince) a Veronice P. ze 4. A (Erbenův Vodník). Velká pochvala také patří Pavlíně R. a Tereze B. z páté třídy za rovněž velmi dobře přednesené texty. Jak je vidět, tato kategorie měla opravdu co nabídnout a určitě se můžeme těšit na příští ročník.

Ve 3. kategorii (6. a 7. třídy) vystoupilo pouze pět soutěžících. S přehledem zvítězila Eliška S. ze 7. třídy se svým velmi pěkně předneseným textem Píše se píše písemka od Pavla Cmírala. Na druhém místě skončila Natálie S. ze 7. třídy, která si vybrala text stejného autora s názvem Na pokoji binec. Třetí místo obsadila Kristýna S. z 6. třídy s textem Můj pes od Jiřího Suchého.

Ve 4. kategorii vystoupily tři žákyně, proto se porota rozhodla obsadit pouze dvě postupové pozice. Zvítězila Natálie L. z osmé třídy s textem 13-15, který přednesla s velkým citem a porozuměním. Porota doporučila k postupu do dalšího kola také Elisabetu P. (8. třída), která velmi dobře uchopila svůj text o první lásce s názvem Škola má pět pavilonů.

První dva soutěžící z každé kategorie postupují na obvodní kolo přehlídky recitátorů, které se uskuteční v Domě dětí a mládeže Praha 2, Slezská 21.

- 21. března: 1. a 2. věkové kategorie

- 22. března: 3. a 4. věkové kategorie

Všem zúčastněným recitátorům moc děkujeme!

 

Lucie Tetivová

Organizátorka soutěže